Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Základné informácie

images.png

 

VÚC Trnava

 

 

i_099771.gif

MERAŠICEObec Merašice leží v Trnavskom kraji, v okrese Hlohovec, 13 km východne od okresného mesta. Zaujímavé je, že hranica katastra obce je totožná s hranicou okresov Hlohovec, Nitra a Topoľčany, resp. Trnavského a Nitrianskeho kraja. Jednoducho povedané Merašice ležia na rozhraní troch okresov.

Kataster má rozlohu približne 493,76 ha a relatívny výškový rozdiel okolo 70m. Stred obce leží vo výške 189 m. n. m., chotár obce dosahuje výšku v rozhraní od 160 do 221 m n. m.
Obec susedí na severe s Veľkými Ripňanmi a Tekolďanmi, na východe s Biskupovou a Kapincami, na juhu s Dolným Trhovišťom, a na západe s Dolnými Otrokovcami.

Z geomorfologického hľadiska patrí obec do Podunajskej nížiny, celok Podunajská pahorkatina, oddiel Nitrianska pahorkatina a pododdiel Banovská pahorkatina. Povrch v chotári obce je typický pahorkatinný, so zvlnenými úvalinami a úvalinovitými dolinami. Kataster obce leží pri sútoku Tekoldianskeho a Stoličného potoka, pravostrannom prítoku potoka Radošina. Preteká obcou v smere od západu na východ. Územie je tvorené neogénnymi (mladotreťohornými) usadeninami, ktoré sú pokryté vrstvou spraší. Na typických hnedozemiach sprašovej nížinnej pahorkatiny, miestami černozemiach, rastú najmä teplomilné dúbravy s prímesou agátu. Prirodzenou vegetáciou na prevažne odlesnenom povrchu boli dubovo-hrabové a dubovo-cerové lesy, v okolí potoka dreviny lužného lesa ako jaseň, brest a jelša.


Klimatické podmienky
Merašice ležia v klimaticky teplej, mierne vlhkej oblasti, s miernou zimou, na styku s mierne teplou klimatickou oblasťou, ktorej relatívne nižšie hodnoty teplôt sú spôsobené blízkosťou pohoria Považský Inovec. Základné klimatické ukazovatele na území majú nasledovné hodnoty:
- priemerná ročná teplota vzduchu: 9-10 oC
- priemerný počet letných dní v roku (s teplotou nad 25 oC ): 50-60
- priemerný ročný úhrn zrážok: 650-700 mm
- smer prevládajúcich vetrov: S-Z


Poľnohospodárstvo
Typy súčasnej krajiny rozlišujeme na základe intenzity zásahov človeka do prirodzeného krajinného typu. Obec patrí k poľnohospodárskej nížinnej krajine so sústredenými sídlami. Krajina je odlesnená a pretvorená na lesostep.
Poľnohospodárska výroba je zameraná na pestovanie obilnín, olejnín, cukrovej repy a krmovín pre živočíšnu výrobu. Živočíšna výroba je zameraná na produkciu hovädzieho mäsa a mlieka. Miestne poľnohospodárske družstvo je pod správou Food Farm-u Hlohovec.


Život v obci
Počet obyvateľov dosiahol počet 415 (stav k 31.12. 2006). V súčasnosti ich počet vzrastá aj vďaka vybudovaniu nových nájomných bytov, ktoré sú pod správou obecného úradu.


Obec má vlastný zdroj pitnej vody a buduje sa kanalizácia. Významným počinom bolo vybudovanie mikrovlnného internetového vykrývača v našej obci v roku 2005.
Z hľadiska samosprávy na obec prešli kompetencie v oblasti opatrovateľskej služby, školstva, stavebného poriadku, cestného hospodárstva a pod. Pod správou Obecného úradu je aj Materská škola. Súčasným starostom obce je Mgr. Stanislav Michal, miestna samospráva je zložená z piatich poslancov.


Nachádzajú sa tu potraviny REMA, miestne pohostinstvo a kultúrny dom v ktorom sa konajú rôzne spoločenské podujatia a oslavy. Sú to napríklad : Poľovnícky ples, Kresťanský majáles, karneval či mládežnícke diskotéky.
Obcou vedie hlavná cesta, autobusová doprava premáva na linke Hlohovec – Veľké Ripňany a Topoľčany – Leopoldov.

Obecný úrad každoročne usporadúva „Beh cez tri okresy“, na ktorom sa zúčastňujú mnohí bežci z celého Slovenska. 

 


 

dnes je: 24.10.2019

meniny má: Kvetoslava

podrobný kalendár

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

webygroup

Úvodná stránka