Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

História


     Prvá písomná zmienka o obci Merašice pochádza z roku 1390, kedy sa obec prezentovala názvom Mereche. V 18. storočí vznikli dve samostatné obce a to Dolné a Horné Merašice. Ich opätovným zlúčením koncom 18.storočia vznikla obec Merašice. Tiež sa zachovala na urbariálnych písomnostiach z roku 1782 pečať bývalých Dolných Merašíc, z ktorej bol neskôr odvodený súčastný erb obce. Na pôvodnej spomínanej pečati bol umiestnený štepársky nôž medzi dvomi pšeničnými klasmi a v kruhopise pečate je nápis
„POSSIONIS ALSO MERASCISZ 1781“.

Z obdobia Horných Merašíc sú zachované dve pečate na písomnostiach z roku 1779 a 1782. Na staršej z nich je v kruhopise s textom „OSADI MERAS/IC/KEG“ v strede znázornená repa, dva obilné klasy, čerieslo a lemeš a na druhej pečati v kruhopise s textom „POSSIONIS.FESO.MERACSICZ 1781“ je znázornený lemeš a tri obilné klasy.
Zo všetkých troch pečatí je zrejmé, že sa pôvodní obyvatelia dnešnej obce živili vinohradníctvom a poľnohospodárstvom. V súčastnom období vinohradníctvo v obci i jej najbližšom okolí úplne zaniklo, no poľnohospodárstvu sa venuje prevažná väčšina obyvateľov obce.   I súčasná obec Merašice má svoj erb, ktorý bol schválený herardickým registrom v roku 2001. Na ňom sú znázornené dva zlaté obilné klasy vyrastajúce zo zelenej pažite a medzi nimi je v strede umiestnený na červenom podklade štepársky nôž.


 

       Dnešné Merašice evidujú 415 obyvateľov.

       Novodobé dejiny v rámci miestnej samosprávy sa začali písať v roku 1990, kedy posledného predsedu bývalého Miestneho národného výboru, ktorým bol Ing. Ján Lyso, vystriedala prvá starostka obce, ktorou sa po voľbách v roku 1990 stala pani Marta Kopúnová. Ďalšie voľby sa konali v roku 1994. Po nich až do roku 1997 vykonával funkciu starostu pán Jaroslav Majgot. V roku 1997 bol do tejto funkcie zvolený Mgr. Stanislav Michal, ktorý túto funkciu vykonáva až dodnes.
Za posledné desaťročie bola v obci zrealizovaná úplná plynofikácia, v súčasnosti sa v obci buduje kanalizačná sieť a čistička odpadových vôd. V roku 2005 sa dokončila výstavba obecných nájomných bytov. V rámci podnikateľskej sféry na Slovensku i v zahraničí reprezentuje stolárska firma „Stolári“, ktorej majiteľom je pán Otto Nedelka.

 

dnes je: 24.10.2019

meniny má: Kvetoslava

podrobný kalendár

Sypaný tvarohový závin

Múku, cukor, prášok do pečiva dobre zmiešajte. Nahrubo vymastite plech ...

webygroup

Úvodná stránka